Blog Ukulele4u

Ukulele do 150 zł / 300 zł – jaki model wybrać?

Jakie ukulele kupić? To chyba jedno z najczęściej zadawanych w naszym sklepie pytań. Odpowiedź oczywiście może być banalna – takie, które Ci się podoba! O ile taka odpowiedź może wydać się mało poważna, to jednak uważamy, że wybierając swój pierwszy (bądź nie) instrument, musisz się z nim w jakiś sposób identyfikować. To, czy go polubisz, będzie miało przełożenie na to, jak często będziesz po niego sięgać, a finalnie wpłynie na to, jak będziesz grać. Nie jest żadną tajemnicą, że ćwiczenie czyni mistrza. 

Oczywiście zakładamy, że pod uwagę warto brać jedynie instrumenty sprawne technicznie, które nie mają wad i przede wszystkim stroją. Nie chodzi nam o perfekcyjne strojenie w wysokich pozycjach – wystarczy, że na początek instrument jest poprawny do V progu. Gra w wysokich pozycjach z pewnością wymaga już dużo większej wprawy i dotyczy bardziej zaawansowanych muzyków – wtedy każdy z pewnością  zauważy, że instrument, który na początku dawał dużo satysfakcji z akompaniamentu, może być za słaby do gry solowej. Tak czy inaczej, nie ma sensu wybiegać za bardzo naprzód. 

Skupiając się na instrumentach z przedziału 150 zł do 300 zł, możemy zauważyć, że część z nich wykonana jest z drewna, a część z tworzywa. Są również takie, które łączą w sobie jedno i drugie. Cieplejsze i pełniejsze brzmienie otrzymamy z drewnianych instrumentów, zaś instrumenty z tworzywa będą głośniejsze i bardziej wyraziste.

Ukulele w pełni wykonane z tworzywa nie będzie zmieniać swoich właściwości pod wpływem niewielkich zmian temperatur czy wilgotności, które są obserwowane szczególnie w naszym polskim klimacie – w zimie wilgotność w domach mieszkaniach szczególnie tych ogrzewanych centralnym ogrzewaniem spada do 20%, a wahania temperatury między tym co, w pomieszczeniu a na zewnątrz dochodzi do 40 st. C. Niestety drewno jest bardziej na te zmiany wrażliwe. Nie znaczy to jednak, że musisz z niego rezygnować. Po prostu biorąc pod uwagę te właściwości, warto lepiej je zabezpieczyć. O sposobach, jak to zrobić, przeczytacie w jednym z kolejnych wpisów na naszym blogu. 

Aby ułatwić sprawę wyboru instrumentu przedstawimy kilka modeli, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Ukulele sopranowe do 150 zł:

  • Tanglewood TWT-SP – to seria instrumentów dostępna w pełnej gamie kolorystycznej: czarne, białe, naturalne, czerwone, niebieskie, różowe i pewnie jeszcze kilku. Korpus instrumentu został wykonany z drewna lipowego – sklejki a podstrunnica z topoli. Całość została pomalowana i wykończona matowym lakierem. Producent wraz z instrumentem dostarcza również ortalionowy dopasowany pokrowiec. Mimo, że są to instrumenty tanie, można je kupić poniżej 150 zł są dość poprawnie wykonane i mimo, że nie ich brzmienie szczególnie się nie wyróżnia, to wielu naszych klientów rozpoczyna swoją przygodę z UKULELE od tego modelu.

Ukulele Stagg US-NIGHT

  • Stagg US – podobnie jak wyżej opisane to kolorowe instrumenty w tym wypadku wykończone na połysk, niektóre posiadają dodatkowo lekką perłę. Zbudowane z takich samych materiałów i w komplecie z pokrowcem z kodury. 

 

 

Ukulele sopranowe do 200 zł:

 

  • KOHALA KT – to kolejna seria kolorowych instrumentów. Tu jednak zauważalny jest już skok jakości. Nie ma mowy o kompromisie – to już instrument „pełną gębą”. Producent zadbał oczywiście również o takie detale jak rzeźbiony mostek, przedstawiający typowy hawajski posąg, struny Aquila pozwalające wyciągnąć z instrumentu głębokie brzmienie. Klucze to precyzyjne otwarte maszynki z niklowanymi pełnymi motylkami. Wykończenie matowe. W zestawie nie ma już dołączonego pokrowca, jednak biorąc do ręki każdy z instrumentów tej serii, mamy ogromną satysfakcję.

    Ukulele BWS 21-M

 

  • BWS 21-M to klasyczny instrument wykonany ze sklejki mahoniowej, podstrunnica i mostek do lity orzech. Rozetę zdobi ciekawy ornament wykonany w formie laserowego rzeźbienia. Ciekawy jest kształt mostka, spotykany w dużo droższych instrumentach. Gdybyśmy biorąc do ręki ten model mieli odgadnąć jego cenę, to oszacowalibyśmy  ją na znacznie wyższą niż oferowana cena 189 zł (a w zestawie otrzymujemy również pokrowiec).

 

Ukulele sopranowe do ok. 250 zł:

  • Flight TUS25, TUS32, TUS35, TUS40, TUS50 to seria instrumentów z grupy trawel, powstały z połączenia specjalnego tworzywa i sklejki drewnianej. Są to bliźniacze modele instrumentów Mahimai. Na pierwszy rzut oka widzimy podobieństwo do gitar OVATION, wykorzystana została podobna zasada przy budowie tej serii ukulele. Tylna zaokrąglona płyta wykonana jest z czarnego porowatego tworzywa, które nadaje instrumentowi pełne, głęboki i mocne brzmienie. Producent tworząc tę serię podzielił ją na kilka podgrup. Modele TUS35 to seria, która posiada jednokolorowe płyty wierzchnie: czerwoną, czarną niebieską, naturalną itp, pozostałe zaś przyozdobione zostały ornamentem, do ciekawszych modeli należy zaliczyć: TUS40 Granada, TUS25 BUS, TUS32 Sakura z motywem kwitnącej wiśni,TUS40 Arcana czy TUS40 Graffiti
  • Share post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *